Drahí naši zákazníci, od 19.7. do 29.7.2024 prebieha v Greg & Rich dovolenka. Prijatým objednávkam počas tohto obdobia sa budeme venovať až po našom návrate. Ďakujeme za pochopenie a prajeme Vám krásne leto!

Starostlivosť o vaše šperky

starostlivost-o-sperky 

 Denné nosenie

Naša tvorba je jemná a delikátna, preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a pozornosť. Aby si vaše šperky uchovali krásu  čo najdlhšie a vyhli ste  sa mechanickému či chemickému poškodeniu - odporúčame:

  • vyhnúť sa kontaktu s vodou (chlórovanou, termálnou, morskou) parfumom, mydlom, chemikáliami, kozmetikou, pretože by mohli ovplyvniť jeho farbu a kondíciu kameňov, perál a koralov
  • na noc  šperky skladať, zabráni sa tak možnému poškodeniu šperku počas spánku. Rizikové sú najmä  retiazky, náušnice a náramky v jemnom prevedení. 
  • pred nosením šperkov je najlepšie počkať, kým vonné látky a kozmetika úplne nevyschnú. Je dobré osvojiť si zvyk  „last on, first down“. Pri ladení  outfitu si šperky dávame na seba ako posledné (až po nanesení, krému, parfumu, make-upu, laku a farby na vlasy atď..) a keď na konci dňa spokojne otvárate dvere vášho príbytku, šperky si zložte ako prvé a uložte do šperkovnice.  
  • nevystavujte svoj šperk  vysokým teplotám (napr.: dlhodobému slnečnému žiareniu).
  • nenoste vaše šperky pri niektorých činnostiach (šport, záhradkárčenie, domáce práce a pod.), aby nedošlo k ich poškodeniu, oklepaniu, poškriabaniu, k pretrhnutiu retiazok, vypadnutiu kameňa, prasknutiu koralu, alebo k zraneniu sa od náušníc, náhrdelníkov, náramkov a podobne

Zvýšenú opatrnosť pri nosení venujte odľahčeným jemným šperkom, sú náchylnejšie na pokrivenie, ale pri citlivom zaobchádzaní Vám poslúžia a budú robiť radosť dlhý čas.

Pri šperkoch s upravovaným povrchom (pozlátením, rhodiovaním, matovaním...) dochádza denným nosením k postupnému opotrebovaniu povrchovej úpravy, Povrchovo upravované šperky je nutné chrániť pred mechanickým poškodením a nesmú prísť do styku s čistiacimi prostriedkami, kozmetikou, chemikáliami, vodou. Pri čistení šperkov s farebnou úpravou používajte iba mäkkú a suchú handričku. Vrstvu je potrebné  raz za čas obnoviť. Túto službu pre Vás v Greg & Rich zabezpečíme.

Výnimočne vám môže  nosenie šperku spôsobiť  podráždenie pokožky tzv. alergickú reakciu na drahocenný kov. Neodporúčame Vám  šperk ďalej nosiť,  ide o  individuálnu alergickú reakciu, túto reakciu nemožno považovať za výrobnú vadu. Odporúčame Vám - navštíviť lekára!                                

Všetky šperky Greg & Rich sú vyrábané z prvotriednych materiálov a prešli kontrolou Puncového úradu SR.

Nezabúdajte prosím, že šperky slúžia na ozdobu a treba im venovať náležitú pozornosť a pravidelnú starostlivosť.

dolezite-fakty-o-sperkoch

 Dôležité fakty

Vaše zlaté  a strieborné šperky je ideálne nosiť samostatne, nie spolu s hodinkami alebo inými šperkami. Samozrejme rozumieme, že aktuálne módne trendy (ktoré sa nám páčia tiež:) vrstvia šperky len pre vašu správnu informovanosť - vrstvenie šperkov spôsobuje nadmerné opotrebovanie materiálu, poškriabanie a oklepanie šperku.

Zlaté šperky môžu v niektorých prípadoch reagovať na ľudský pot. Hlavne zmenou farby, alebo stratením lesku. Ten má u každého iné zloženie. Preto niekomu šperky černejú a niekomu nie.

Šperky s kameňmi a koralmi pri každo-dennom nosení podliehajú opotrebovaniu. Ideálne je - vaše šperky si striedať. Aby si vaše šperky zachovali svoju krásu odporúčame Vám, šperky pred kúpaním, sprchovaním alebo slnením skladať. 

Koral  v niektorých  prípadoch reaguje negatívne na ľudský pot, ktorý má u každého iné zloženie. Treba zabrániť styku s kozmetickými prípravkami bežnej dennej hygienickej rutiny. Častý kontakt s vodou a šampónom, lakom na vlasy či vašim parfumom môže váš červený koral vysušiť (t.j. postupne koral bledne). 

Pred nosením šperku s perlou, koralom, kameňom, jantárom je najlepšie - počkať, kým vonné látky a kozmetika úplne nevyschnú. Zvlášť u perál je potrebná vysoká opatrnosť pred horúcou vodou! Niektoré kamene, perly či jantár nie je možné do šperku uchytiť inak ako nalepením a pri kontakte s horúcou vodou môžu zo šperku vypadnúť.

cistenie-sperkov

Čistenie

V domácom prostredí sa dá šperk čistiť prípravkami, ktoré  kúpite v klenotníctve alebo drogérii.  Sú to čistiace kvapaliny a handričky. Pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie. Handričky nepoužívajte na šperky, ktorých povrch je matovaný, pozlátený alebo jemne gravírovaný. Takáto úprava sa môže veľmi ľahko zo šperku zleštiť. 

Keďže zlato je pomerne odolné a len v ojedinelých prípadoch oxidujúce reakciou na ľudský pot ktorý má u každého iné zloženie. V bežných prípadoch si zlato vyžaduje nenáročnú starostlivosť. Na vyčistenie šperku môžete použiť malé množstvo jemného tekutého mydla a jemne ho pretrieť mäkkou kefkou, potom šperk opláchnite vlažnou vodou a vysušte mäkkou suchou handričkou.​ Zlato a striebro vám môžu zoxidovať aj v prípadoch, keď máte šperk dlhodobo uložený v šperkovej krabičke alebo šperkovnici a pri ich výrobe bolo použité napríklad nevhodné lepidlo alebo materiál. Aj preto sa v Greg & Rich snažíme naše šperky baliť výlučne do eco friendly boxov s certifikátom FSC ktorý garantuje použitie vhodných materiálov pre skladovanie vášho šperku.

skladovanie-sperkov

 Skladovanie šperkov

Každý šperk od Greg & Rich by mal byť uložený oddelene od ostatných kúskov, aby sa predišlo ich oklepaniu alebo poškriabaniu. Niektoré materiály ako kamene, koraly, perly ktoré používame pri tvorbe našich šperkov  sú jemnejšie ako iné a sú obzvlášť náchylné na rozbitie sa pri náraze.

Diamanty sú najiskrivejšie a najtvrdšie zo všetkých minerálov, čo znamená, že môžu poškriabať iné mäkšie materiály. Preto vám odporúčame, aby ste všetky vaše klenoty osadené diamantmi skladovali oddelene.

Ak plánujete Vaše strieborné, zlaté alebo platinové šperky na "nejaký čas" odložiť,  odporúčame Vám najprv šperk umyť pod vlažnou vodou, za pomoci jemného mydla - následne šperk vysušiť jemnou bavlnenou alebo papierovou handričkou a uskladniť napríklad v látkovom alebo igelitovom zatvárateľnom vrecúšku, aby ste zamedzili prístupu vzduch a vlhkosti.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz